Cena Pavla Kouteckého
Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK vznikl v roce 2018 původně kolem udílení Ceny Pavla Kouteckého, jež se uděluje od roku 2007 za osobitý český dokumentaristický filmový počin uplynulého roku.
Cena se uděluje ve dvou soutěžních kategoriích:
CENA PAVLA KOUTECKÉHO - KRÁTKOMETRÁŽNÍ FILM
V kategorii krátkých filmů se letos představí celkem 7 snímků.
Režisérka Adéla Križovenská ve své krátké, animované eseji s názvem Pochybnost prostřednictvím hlasů čtyř různých autorů z různých oblastí umění popisuje všechny fáze tvůrčího procesu.
Příběh ukrajinské rodiny, kterou rozdělila ruská invaze, ale která chce být na Vánoce pospolu, nám přiblíží snímek Olexie Chubuna s názvem Domov.
Silný životní příběh, který začíná větou „Já jsem vlastně celej život měla k sexu divnej vztah…“ můžeme slyšet ve snímku Anety J. s názvem Ve tmě.
Dalším tvůrcem je Bao Long Lý se svým filmem Mezi… Jeho film nahlíží do části identity, která je pro většinu lidí dána už od narození. Je to opravdu tak, že kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem?
Tripujem na chodníku Radka Bartáka nabízí netradiční, až surrealistický pohled na něco jinak zcela běžného; aneb jít po chodníku k jednomu z ostravských nádraží může být pro někoho skutečný trip.
Kamenolom od Josefa Švejdy je dokumentem založeným na výrazné vizuální poetice. Jaké to je, když vám chybí milovaná osoba?
A v neposlední řadě skutečný příběh ženy, která při násilném sexuálně motivovaném útoku téměř přišla o život. Odhaluje hrůzy této události i její následné emoční důsledky. Je vůbec možné se s něčím takovým vyrovnat? Snímek Přes střepy Natálie Durchánkové ukazuje cestu k překonání traumatu a hlavně sílu, odvahu a odolnost přeživších.
CENA PAVLA KOUTECKÉHO - CELOVEČERNÍ DEBUT
V kategorii celovečerních debutů se porota bude rozhodovat mezi 5 filmy.
První z nich je Jiříkovo vidění. V tomto snímku nám režisérka Marta Kovářová představí příběh Jiřího Svobody, který nepřestává věřit, že určité věci má smysl dělat zkrátka proto, že jsou správné.
Jaká je reálná cena, kterou Evropa platí za špatně nastavenou pracovní migraci? Jaké jsou osudy a motivace těch, kteří ji vykonávají? Odpovědi na tyto otázky pravděpodobně dostaneme po zhlédnutí filmu pod režií Apoleny Rychlíkové Hranice Evropy.
Otevřený dokumentární deník režiséra Jana Huška Pochcánek nám zase odpovídá na otázku, jestli je možné dosáhnout “pravého mužství”.
Dalším celovečerním debutem je Moje nebe je horší než tvoje peklo, film režisérky Kateřiny Dudové, která sleduje osud “padlých andělů”.
A v neposlední řadě film Blix Not Bombs od Grety Stocklassa připomíná, že století, ve kterém žijeme, je plné válek, politických extrémů a klimatických katastrof. Proč tedy diplomacie nepomáhá?
POROTA složená z významných českých a zahraničních umělců a osobností společenského života vybere ten nejzajímavější, inovativní film z každé soutěžní kategorie.
Barbora Příkaská je absolventkou katedry produkce na pražské FAMU, producentka animovaných filmů a seriálů.
Michal Kučerák je výzkumník, lektor a kurátor se zaměřením na zprostředkování umění a digitální projekty.
Sara Polak je antropoložka, archeoložka umělé inteligence a populizátorka AI.
Dávid Štumpf kombinuje práci pro klienty s tvorbou vlastních krátkých filmů, přičemž působí jako režisér a především 2D animátor.
Daria Kashcheeva je nezávislou filmařkou žijící v Praze a absolventkou FAMU.