Středoevropské celovečerní dokumentární debuty nominované na Cenu ELBE DOCK

Středoevropské celovečerní dokumentární debuty nominované na Cenu ELBE DOCK

Mezinárodní festival ELBE DOCK letos poprvé udělí cenu za nejlepší středoevropský debut.

Cenu ELBE DOCK s finančním oceněním 4 000 Euro získá jeden z osmi nominovaných snímků debutujících režisérů.

Za hranicemi možností (režie Marta Prus, Polsko, Německo, Finsko) nabízí pohled do zákulisí moderní gymnastiky. Za intimní portrét mladé ruské gymnastky byla režisérka oceněna na mnoha mezinárodních festivalech (např. Cenou diváků a Cenou za nejlepší film na Filmovém festivalu v Krakově, Cenou za režii na ZagrebDox v Chorvatsku).

Poslední autoportrét (režie Marek Kuboš, Slovensko) přibližuje neschopnost zbavit se tvůrčího bloku a nutkavou potřebu vrátit se ke kořenům. Film získal Zvláštní cenu poroty na MFDF v Jihlavě.

Domácí zápas (režie Alisa Kovalenko, Ukrajina, Polsko, Francie) ukazuje váhání mezi péčí o rodinu a možností plnit si svoje sny. Zachrání 20 letou kyjevskou dívku před bídou její vášeň pro fotbal?

V zajetí (režie Bernadett Tuza-Ritter, Maďarsko, Německo) odkrývá syrovou pravdu o obětech moderního otroctví a pozitivní kritiky sklidil i u diváků filmového festivalu Sundance.

 

Druhá polovina nominovaných snímků je v České republice uváděna vůbec poprvé. Premiéru na ELBE DOCK budou mít:

 

Zavíračka (režie Nicole Vögele, Švýcarsko, Německo) objevuje pestrobarevné scenérie v tchajpejském bistru i za jeho zdmi. Film získal dvě ocenění na Mezinárodním festivalu Locarno.

 

Diagnóza (režie Ewa Podgórska, Polsko) je cestou do hlubin podvědomí města tvořeného lidmi. Zkoumá potěšení i vyčerpání ze života ve městě, které nikdy nespí. Film získal mimo jiné Cenu za nejlepší střih na Mezinárodním dokumentárním festivalu DOKer v Moskvě.

 

Ve snímku Bratře Kubo, ještě spíš? (režie Stefan Bohun, Rakousko) čtveřice bratrů putuje do minulosti až na vrcholky tyrolských hor ve snaze vyrovnat se a pochopit sebevraždu pátého bratra. Osobní snímek nedávno získal Cenu diváků na Moskevském mezinárodním dokumentárním festivalu a byl také oceněn na filmovém festivalu Trento.

 

V dokumentu Narozena v Evinu (režie Maryam Zaree, Rakousko, Německo) odhaluje režisérka hrůzy minulosti, kterých není snadné se zbavit. Snímek byl oceněn na festivalu Berlinale a severoamerickou premiéru měl na kanadském festivalu Hot Docs.