Speciál ELBE DOCK na dok.revue: přečtěte si o nominovaných filmech

Redakce dok.revue připravila speciál k programu letošního Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK, který se odehrává v Praze, Ústí nad Labem a Drážďanech od 12. do 21. května a jeho tématem se letos stala otázka, kam směřuje naše (digitální) budoucnost.

Ve speciálu dok.revue si můžete přečíst například rozhovor s esejistou a dramaturgem kina Ponrepo Milanem Klepikovem o jeho režijním debutu Přípravy k filmu T, který je letos nominován na Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokumentární film. Ve speciálu dále najdete texty k většině letošních nominovaných snímků: kromě Přípravy k filmu T to je Bratrství, Bydlet proti všem, Jak jsem se stala partyzánkou, Jednotka intenzivního života, ale také krátké filmy Milý tati, Země havrana z archy a Zkouška sirén.

 

ZASTAVIT SE U VŠEHO, CO HOŘÍ

Letos byl na Cenu Pavla Kouteckého nominován i film Přípravy k filmu T, který natočil jako svůj debut esejista a dramaturg kina Ponrepo Milan Klepikov. Co ho po letech sledování filmů přivedlo k vlastnímu natáčení a jak se u něj projevil „výcvik klasikou“?

KRAJINA POSLŮ SMRTI I TAŠKÁŘŮ

Dokumentaristka Květa Chaloupková přibližuje práci na svém krátkém experimentálním snímku Země havrana z archy, který soutěží o Cenu Pavla Kouteckého.

ROZEDRANĚ ROZEDRANÍ

Esejo debutu Milana Klepikova Přípravy k filmu T, který je nominován na Cenu Pavla Kouteckého

ZKOUŠKA SIRÉN ANEB KLUB ŘVÁČŮ

Hana Slaninová přibližuje svůj krátký film Zkouška sirén formou deníku

GUERILLA FILM JAKO KRAJNÍ POLOHA AUTORSKÉHO FILMU

Režisér Tomáš Hlaváček popisuje, jak vznikal dokument Bydlet proti všem, soutěžící o Cenu Pavla Kouteckého

UKÁZAT PROBLÉMY SOUČASNÉ GENERACE PRIZMATEM SOUČASNÉ RODINY

Dokument Francesca Montagnera Bratrství vyhrál Zlatého leoparda na loňském festivalu v Locarnu i sekci Česká radost na loňském ji.hlavském festivalu. Nyní je nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého. Italský režisér působící v Praze Francesco Montagner popsal pro dok.revue, jak jeho film vznikal.

JEDNOTKA INTENZITY DOKUMENTU

Blog filozofa a publicisty Petra Fischera o Jednotce intenzivního života Adély Komrzý, který získal řadu cen včetně dokumentárního Českého lva a nyní soutěží o Cenu Pavla Kouteckého

JAK JSEM SE STALA PARTYZÁNKOU

Slovenská dokumentaristka Vera Lacková přibližuje svůj snímek Jak jsem se stala partyzánkou, který se ocitl v nominacích na Cenu Pavla Kouteckého

NEJSEM TYP ANIMÁTORKY, KTERÁ MÁ RÁDA SAMOTU

Rozhovor s Dianou Cam Van Nguyen o jejím krátkém filmu Milý tati, který získal řadu cen a nyní je nominován na Cenu Pavla Kouteckého