Rozhovory s hosty festivalu online – FILM INN ONLINE

Publikujeme to nejlepší z doprovodného programu loňského roku. Čtyři rozhovory se čtyřmi osobnostmi, které na ED 2020 vedly své masterclasses. Všechny spojovalo téma letošního ročníku - Manipulace. Střihačka Jana Vlčková hovoří o tom, jak přistupuje k filmovému materiálu, postavám a specifické formě spolupráce s předními českými režiséry. Mediální analytik Josef Šlerka se na festivalu zúčastnil několika besed a debat o filmovém marketingu a mediální manipulaci. Slovenský hudebník Stroon odehrál během ústecké části festivalu koncert před kinem Hraničář a svou práci na pomezí elektronické a klasické hudby prezentoval v masterclass Manipulace s hudbou. Dalším zahraničním návštěvníkem festivalu byl Krzysztof Sienkiewicz, dramaturg a kreativní ředitel polského festivalu krátkých filmů ZUBROFFKA.

 

Jana Vlčková

 

Dvěma Českými lvy oceněná střihačka Jana Vlčková v rozhovoru popisuje, proč je pro ni důležité být u vývoje filmových projektů už při tvorbě scénáře a proč preferuje dlouhodobou tvůrčí spolupráci. V neposlední řadě vysvětluje, proč je nebezpečné ztotožňovat střihovou tvorbou s manipulací.

 

 


 

Josef Šlerka

 

Vedoucí katedry Nových médií FF UK a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V rozhovoru se soustředí především na film V síti. Analyzuje způsob, jakým film oslovuje diváky, zpochybňuje i morální apel, se kterým je po prvním zhlédnutí filmu tak snadné se ztotožnit a přesně poukazuje na problematické body marketingového narativu, který film obklopuje.

 


 

Stroon

 

Dalibor Kocián známý pod uměleckým pseudonymem STROON je slovenský hudebník a DJ. Podstatnou část jeho tvorby tvoří hra na vibrafon, specifický hudební nástroj, který objevil během studia na konzervatoři a na který během svých živých vystoupení hraje i dnes. Mimo vlastní tvorbu se věnuje i audiovizuálním performance s umělci jakými jsou VJ Kubriel, Boris Vitázek či DevKid a tvorbě hudby pro film i divadelní představení.

 

 


 

Krzysztof Sienkiewicz

 

Kreativní ředitel festivalu ZUBROFFKA je také jedním z organizátorů Filmowe Podlasie Atakuje! (Filmové Podlesí útočí!) – projektu, který skrze filmové turné nezávislých filmů z Podlesí mění image neprávem opomíjeného regionu. O tom, jak organizovat kulturní akce v odlehlých regionech mluví v tomto rozhovoru.

 

 


 

Partners:
BOILER /SK/
ELF PICTURES /HU/
ENDORFINA STUDIO /PL, DE/

Supported by:
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.