Předzvěny ELBE DOCK v Ponrepu

sobota 22. 8. 2020 | Kino Ponrepo, Praha

 

 

13:00

 

Pásmo krátkých začátků

 

Festival ELBE DOCK představuje krátké filmy tvůrců nominovaných na celovečerní 14. Cenu Pavla Kouteckého.

» vstupenky na GoOut «

 

Morava, krásná zem I

Česko, 30 min., 2015, režie: Petr Šprincl
Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, všem přeje dobrý den s písničkou. Tentokrát ji ale posílá panu svatému Václavovi, který se vydává na svoji pouť za bratrem Boleslavem. Ten jako správná zombie vylézá z vinného sklípku a poznává krásy moravského folklóru. Epický střet obou bratrů je nevyhnutelný.

 

100 dnů

Česko, 22 min., 2008, režie: Viera Čakanyová
Béla je molekulární vědec, kterému pětašedesátka klepe na dveře. Ve svém věku pochopil přírodní i životní cykly, včetně každodenních rutin. Nerozumí ale tomu, proč lidé nepřišli už na něco lepšího než se jen rozmnožovat, stárnout a umírat. Někoho prostě nebaví být důchodcem a pořád dokola chodit nakupovat do Tesca. Jediná radost se tak naskýtá v nákupu pořádně velkého mrazáku.

 

Kov o kov

Česko, 4 min., 2017, režie: Greta Stoklassa
Mechanická srdeční chlopeň v těle milovaného člověka. Jaký vydává zvuk, a je vůbec slyšitelný? Žít s pocitem, že v sobě nosím cizí těleso, je daň za zachráněný život. Cesta do hlubin lidského srdce začíná…

 

Hotel Atol****

Česko, 10 min., 2013, režie: Adéla Komrzý
Opuštěný hotel na benzinové pumpě v Rudné u Prahy. Pozůstatek z časů JZD, který připomíná i půdorys ve tvaru traktoru. Jako poslední strážci se snaží místo udržovat ti, kteří stáli u jeho zrodu. Zašlá sláva budovy je však nic proti historkám, které k sobě váže přilehlé parkoviště.

 

Praha očima (díl Riziko)

Česko, 25. min, 1999, režie: Artemio Benki
Artemio Benki v povídkovém filmu otevírá příběh na téma „láska v současné Praze“. Konec devadesátých let a stísněný prostor, který zamilovaná dvojice pociťuje v úplně cizím městě, kde nikomu nerozumí.

 


 

15:00–19:30

 

Fikční světy Petra Zelenky

 

» vstupenky na GoOut «

 

15:00

 

Visací Zámek 1982-2007

Česko, 48 min., 1993, režie: Petr Zelenka
Mystifikační dokument Petra Zelenky mapuje pětadvacet let punk rockové kapely Visací zámek. Vhledy do minulosti ukazují vývoj kapely na pozadí českých dějin, kdy Visáči vystihují naturel českého národa – „ve špatný okamžik na nesprávném místě“. Z STB se nakonec stávají kvalitní archiváři všech hudebních materiálů a ze Sametové revoluce jedna velká demonstrace za povolení koncertu Visáčů. Stejně absurdně vypadá i pohled do budoucnosti kapely, blížící se věštění z křišťálové koule.

 

16:15

 

Rok Ďábla

Česko, 108 min., 2002, režie: Petr Zelenka
Kultovní fiktivní dokument Petra Zelenky, který svedl dohromady písničkáře Jaromíra Nohavicu, Karla Plíhala a Čechomor. V zemi věčného ticha a chlastu, kde se lidé samovolně rozpadají, hledáme odpověď na otázku, jaká je úloha písní v životě člověka... Tvůrci filmu získali sedm Českých lvů a hlavní cenu karlovarského filmového festivalu, Křišťálový glóbus.

 

18:30

 

Mňága - Happy End

Česko, 62 min., 1996, režie: Petr Zelenka
Mystifikační dokument Petra Zelenky podává generační výpověď obyčejných, ne moc hezkých, zato hodných kluků z kapely Mňága a Žďorp. Nedlouho po revoluci společnost BGM vybírá na castingu členy pro novou, uměle vytvořenou skupinu. Mňága tak zažívá svůj první koncert, učí se komunikovat s médii, nahrává desku a vyráží na první turné. Jenže pak BGM pohltí ovocnářský koncern, a kapela musí koncertovat v ovocných kostýmech a přihlížet vzniku filmu s Markem Vašutem. Show must go on…

 


 

20:00

 

Česká soda – maraton

 

» vstupenky na GoOut «

 

Česká soda

Česko, 4 h 58 min., 1993–1997, režie: Petr Zelenka, Milan Šteindler, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Ján Sebechlebský, Petr Čtvrtníček, Igor Chaun, Václav Křístek
Petr Čtvrtníček nebo Alles Gute jsou jen střípky dokonalé satiry, kterou zná celý národ. Psal se rok 1993 a na obrazovky se dostal pořad, který posouval hranice tehdejšího pojetí televizního humoru. Parodie na reklamy i úderné hlášky se nesmazatelně zapsaly do povědomí naší země. Nekompromisní a nekorektní – ikonická Česká soda a jejích prvních 16 dílů.