JAK NA PR? Filmy, seriály, videohry & jejich propagace

13.–14. 5. 2022 | Praha | Kino Kavalírka & KC Koloniál

Letošní vzdělávací program festivalu ELBE DOCK je pro každého, komu není jedno, že dobré hry mají nudné anotace, že trailery prozrazují to nejlepší z filmu, nebo že plakáty plní jen hlavy postav. Klasické propagační formáty, anotace, trailer a plakát, sytí veřejný prostor a denně atakují naše smysly. Přesto často neproniknou přes práh zautomatizovaného procesu vnímání. Jaká vnitřní pravidla je řídí a jakými mechanismy útočí na naši pozornost? Jaký vztah nesou k původnímu dílu? Co s námi propagace dělá? Je ve světě mediální propagace něco svaté? Odpověď na tyto otázky může být nečekaná. Ve dvou dnech se v rámci programu společně s odborníky z praxe ponoříme do tajů PR odvětví a propagace audiovize.

PROGRAM  |  LEKTORKY A LEKTOŘI  |  PRAKTICKÉ INFORMACE  |  KONTAKT

————

 

PROGRAM

 

PÁTEK 13. 5.

18:00–21:00
JAK NA PR V KULTUŘE?
Program otevře přednáška, která nás rovnýma nohama hodí do jednoho z nejpalčivějších témat každé události v kultuře: jak to udělat, aby na to někdo přišel? O tom, jaká specifika, trable i radosti s sebou přináší kulturní PR promluví Magdaléna Novotná (Jatka78, Aerofilms, PIARISTI). Po přednášce proběhne neformální diskuze s účastníky programu.

 

SOBOTA 14. 5.

10:00–12:00
ÚVOD DO PROPAGACE AUDIOVIZE A HERNÍHO PRŮMYSLU

Připravit, pozor, teď! Startuje nabitý den, na jehož konci se už na press kit nikdy nepodíváte stejně. Úvodem do propagace videoherního průmyslu provede Radka Fléglová (producentka pro Warhorse Studios, Markheting.cz) a filmové propagační strategie představí Kateřina Dvořáková (Zrcadla ve tmě, MFF Karlovy Vary, Aerofilms).*

*Vybrat si můžete pouze jednu z nabízených přednášek (propagace videoher / propagace filmů a seriálů). Probíhají současně.

13:00–17:00
WORKSHOPY: ANOTACE, PLAKÁT, TRAILER

Dopolední program slouží jako základ pro praktické workshopy, takže si moudře zvolte svého bojovníka (HRY vs. FILM&SERIÁL) a připravte se na quest. V odpoledním programu vás požádáme, abyste k existujícímu audiovizuálnímu dílu (hra/film/seriál) vytvořili nové, lepší či jiné a horší*:

a) anotaci (shoutout všem kreativním psavcům a psavkyním)
b) plakát (photoshop je kámoš a né žrádlo)
c) trailer (střihu se nebojím, mám pro strach uděláno)

Jak tyto formáty soutěží o naši pozornost v mediální krajině, co funguje a co je propadák? Co v nich nesmí chybět a co tam naopak nikdy nedávat? To všechno a mnohem víc vám prozradí ostřílení mentoři.

*Vybrat si opět můžete pouze jeden z nabízených workshopů (anotace / plakát / trailer), probíhají současně.

————

 

LEKTORKY A LEKTOŘI

 

Magdaléna Novotná
JAK NA PR V KULTUŘE?

Ve světě PR se pohybuje od roku 2014. Na své práci má nejraději jak vymýšlení kampaní, tak i ten pocit, když diváci přijdou a odchází obohaceni tím, co viděli a zažili. Během studia Filmových studií na FF UK pracovala v agentuře PIARISTI pro klienty jako jsou Český lev, Finále Plzeň a další kulturní subjekty. Po roční pouze na Novém Zélandu nastoupila do kin Aero, Bio Oko a Světozor. Tam se věnovala celoroční propagaci i komunikaci přehlídek a vlastních festivalů. Během uzavření kin během pandemie se podílela na konceptu Moje kino LIVE a kampani Miluju kino. V roce 2021 se od filmu vzdálila do světa divadla, tance a nového cirkusu. Na Jatkách78 působí jako vedoucí marketingu. V roce 2021 připravila zahajovací kampaň pro šapitó Azyl78. Věnuje se také mentoringu, konzultacím a ráda píše.

 

Katka Dvořáková
ÚVOD DO PROPAGACE FILMŮ A SERIÁLŮ

Kateřina Dvořáková pracovala sedm let let ve filmové distribuční společnosti Aerofilms, kde řídila kampaně k filmům a měla na starosti PR agendu. Nyní se věnuje mezinárodnímu PR na MFF Karlovy Vary, zkušenosti má také s festivalovou dramaturgií – už šest let pomáhá vybírat filmy do programu QFF Mezipatra.

 

Radka Fléglová
ÚVOD DO PROPAGACE HERNÍHO PRŮMYSLU

Absolventka Marketingové komunikace a PR na FSV UK, nyní studentka StuNoMe na FF UK. Zajímá se snad o všechno, psala bakalářku o pornu, ale nejvíc jí baví umění a videohry. Pracovala šest let pro Markheting.cz, působila jako Campain Manager for Greens v Evropském parlamentu a nyní vyvíjí hry ve Warhorse Studios.

 

Lukáš Veverka
WORKSHOP PLAKÁTU

Lukáš Veverka je český režisér a motion designér znělek televizních pořadů a reklamních spotů. Vystudoval ateliér Grafického designu na Fakultě výtvarných umění v Brně a absolvoval tříměsíční stáž v interaktivním týmu holandského studia Dumbar. Spolupracoval na řadě kulturních, ale i komerčních projektů. Za práci na vizuálu filmu Já, Olga Hepnarová získal v roce 2016 ocenění Český lev za nejlepší filmový plakát. Jako režisér realizoval spoty pro klienty jako Philips, Lego, Vodafone, Blesk Mobil, ČSOB, Člověk v tísni, nebo Amnesty International.

 

Tomáš Poštulka
WORKSHOP ANOTACE

Tomáš Poštulka se narodil v Olomouci a vystudoval tam na Univerzitě Palackého magisterský dvouobor Filmová studia a Mediální studia. Ve spolupráci s MFDF Ji.hlava pravidelně přispíval pro webové stránky DOK.revue věnující se dokumentárnímu filmu. Na své alma mater byl součástí výzkumných týmu na třech univerzitních projektech. První byl věnován Janu Švankmajerovi, druhý struktuře českého filmového průmyslu v letech 2018 a 2019, třetí průzkumu vztahu českých umělců ke kolektivní správě. Od roku 2016 pracuje pro festival Academia Film Olomouc, v tuto chvíli jako web editor a hlavní autor textů. Byl zodpovědný za textovou identitu olomouckého filmového klubu Pastiche Filmz. V letech 2018 a 2019 strávil sedm měsíců na Goethe Universität ve Frankfurtu nad Mohanem, kde studoval Filmová studia. V roce 2020 začal pracovat jako dramaturg a outreach koordinátor pro festival Jeden svět.

 

Tomáš Kraus
WORKSHOP TRAILERU

Multimediální a multifunkční povaha se začíná projevovat už na konci základní školy, kdy spolupracuje i na technických výkresech a 3D vizualizacích průmyslového designu. Videotvorba ho ihned uchvátila a roku 2006 pobírá první ceny za svá díla. Během svých studií i na filmové škole spolupracoval na více než třiceti filmech různých žánrů a formátu. Nyní téměř 10 let spolupracuje na workshopu pro dokumentární filmy ve fázi střihu Dokincubator, působí ve filmové produkci 3Heads, Old&Rich, Flamesite a VFXR. Mimo to už šestým rokem pracuje v herním studiu Warhorse Studios, kde jako cutscene artist vyráběl i hlavní trailery hry KingdomCome: Deliverance.

————

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

 

Program začíná v pátek 13. 5. v 18:00 a trvá do 21:00. V sobotu 14. 5. pokračuje od 10:00 do 17:00. Více informací (o místě srazu a průběhu akce) Vám zašleme po vyplnění registračního formuláře. Je žádoucí zúčastnit se celého programu, jinak vám budou scházet důležité informace.

Program je otevřený všem zdarma, je ale nutné se předem zaregistrovat. Vyplňte závazný formulář a rezervujte si datum ve svém kalendáři. Počet míst je omezen, proto nám prosím dejte vědět, pokud si účast rozmyslíte, ať můžeme místo postoupit dalšímu zájemci.

V rámci své účasti od nás také dostanete akreditaci na celý festival ELBE DOCK 2022 zdarma. Pro ty, kteří to k nám mají daleko, nabízíme možnost zajistit ubytování.

————

 

KONTAKT

 

Případné dotazy rádi zodpovíme na: doprovodny@elbedock.cz

————

Vzdělávací program je součástí Centra inovace a kultivace audiovizuálního prostředí. Podpořeno Fondy EHP a Norska.