Filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého 2022

Na Cenu Pavla Kouteckého 2022 je nominováno 5 celovečerních a 5 krátkometrážních dokumentů od začínajících režisérů. Pestrou směsici filmů představují úspěšné snímky z kinodistribuce, ale také filmy, které nemají diváci šanci nikde jinde vidět. Ocenění Ceny Pavla Kouteckého bude předáno 19.5.2022 v Bunkru v Ústí nad Labem.

 

CENA PAVLA KOUTECKÉHO 2022

CELOVEČERNÍ:

BRATRSTVÍ (Brotherhood)
2021, Česká republika/Itálie/Francie, 97 min, režie: Francesco Montagner

Příběh tří mladých bratrů odehrávající se na pastvinách válkou poznamenané Bosny. Náhlá absence despotické otcovské ruky i rozpory mezi povinnostmi a vnitřními touhami nutí trojici dospět dřív, než by si sama přála.

 

BYDLET PROTI VŠEM (Housing Against Everyone)
2021, Česká republika/Slovensko, 85 min, režie: Tomáš Hlaváček

Jedna toaleta na celé patro, kde bydlí čtyřicet lidí. Plesnivé stěny, vytrhaná podlaha a mnohá další úskalí čekající na každého, kdo se ocitne v pasti krizového bydlení. Dá se začarovaný kruh zlomit? Mladí brněnští radní v to věří.

 

JAK JSEM SE STALA PARTYZÁNKOU (How I Became a Partisan)
2021, Česká republika/Slovensko, 90 min, režie: Vera Lacková

„Ty si představuješ Romy jako jednu homogenní skupinu, která koná jako jednotlivec,“ zní z úst potomků romských partyzánů, na jejichž účast v bojích druhé světové války slovenská společnost ráda zapomíná. Dodnes přítomné následky válečného konfliktu z úhlu pohledu, o který dlouho nikdo nestál.

 

JEDNOTKA INTENZIVNÍHO ŽIVOTA (Intensive Life Unit)
2021, Česká republika, 76 min, režie: Adéla Komrzý

Co čeká člověka na sklonku života? A jak žijí ti, pro něž je smrt každodenní součástí jejich povolání? Působivý dokument Adély Komrzý přináší citlivé svědectví o tom, jak prožíváme konec.

 

PŘÍPRAVY K FILMU T (Preparations for Film T)
2021, Česká republika, 93 min, režie: Milan Klepikov

Filmová báseň reflektující postoj současných dvacátníků ke světu. Obavy z jeho konce, jenž je nevyhnutelně zapříčiněný environmentální krizí, se rytmicky střídají s přirozenou touhou prožívat přítomnost naplno.

 

KRÁTKOMETRÁŽNÍ:

JANG (JANG)
2022, Česká republika, 28 min, režie: Josef Švejda

Jdu tou cestou, kudy ostatní nejdou. Normální lidi jezdí v kupé a ne na přívozu nákladního vlaku. Nestuduju, neplatim daně – a co? Jsem snad míň člověkem? Prozkoumávám svět. Vím, že takhle nebudu žít věčně.

 

MILÝ TATI (Love, Dad)
2021, Česká republika/Slovensko, 13 min, režie: Diana Cam Van Nguyen

Mohou se někdy zahojit rány z dětských let? Lze odpustit rodičům? Mladá autorka píše filmový dopis svému problematickému otci a vizuálně podmanivým způsobem prozkoumává zranitelnost lidské duše.

 

ZEMĚ HAVRANA Z ARCHY (The Land of the Raven of the Ark)
2021, Česká republika, 21 min, režie: Květa Chaloupková

Černí jako smrt. Někoho poeticky doprovází při cestách, dalším nahlíží do oken a jiným kálí na hroby. Havrani jsou neodmyslitelnou součástí malého hřbitova a pojítkem útržků ze životů zdejších pozůstalých.

 

ZESÍLENÉ TICHO (Amplified Silence)
2021, Česká republika, 23 min, režie: Marek Mrkvička

Portrét umělce Petra Válka, který dává vyniknout kráse hluku nejen svých elektrifikovaných konstruktů, ale i předmětů všední potřeby. Zesílená vnímavost vůči nejrůznějším zvukům nutně vede k intenzivnímu prožitku ticha, jehož je hluk neoddělitelnou součástí.

 

ZKOUŠKA SIRÉN (Testing Sirens)
2021, Česká republika, 11 min, režie: Hana Slaninová

Ztratit se v davu, zakřičet si se sirénou, splynout s okolím. Autorka ve svém krátkém dokumentu nachází způsob, jak umožnit své matce upustit trochu páry. Kdy jindy tak učinit než první středu v měsíci, kdy se může téměř vše rozpustit v hluku sirén?