ELBE DOCK: FILM INN ONLINE ECHOES

25. –28. 2. 2021 | ONLINE

Máme ozvěny. Pro všechny ty, kteří se nepřijeli podívat na uplynulý ročník našeho festivalu, nebo na něm nestíhali vidět vše, co je zajímá, a chtějí to dohnat.

Ozvěny ELBE DOCK 2020 představují výběr nejzajímavějších dokumentárních snímků z uplynulého ročníku festivalu.

Součástí programu jsou kromě samotných online projekcí rozhovory s vybranými mezinárodními hosty, kteří doplňují a komentují témata jednotlivých filmů.

 

JAK FILM INN ECHOES PROBÍHAJÍ?

FILMM INN ECHOES probíhají online. Všechny filmy včetně rozhovorů jsou přístupné od 25. února do 28. února 2021.

Program je přístupný všem návštěvníkům zdarma s použitím kódu ECHOES a na neomezený počet zhlédnutí.

 

PROGRAM

Pátrání po Evě
režie: Pia Hellenthal
Liberálně smýšlející pětadvacetiletá Eva žije v Berlíně a žádná z charakteristik jejího alternativního života není přesná. Je tulačkou, básnířkou, lesbou, prostitutkou, pannou, ženou v domácnosti, drogově závislou, modelkou, která ve svých čtrnácti letech označila soukromí za zastaralý koncept. Díky sociálním sítím, jejichž prostřednictvím se permanentně prezentuje, vystupují do popředí zejména ty, jimiž se vymezuje vůči většinové společnosti: naprostá otevřenost v ukazování tělesnosti a sexuality či v užívání narkotik. Pátrání po Evě není jen hledáním ženy, z jejíhož těla se stala veřejná podívaná, ale v mnohovrstevnaté filmové eseji se stává průzkumem ženské identity vůbec.

Host: Magdo

O rozdílech mezi online a offline aktivismem, důležitosti práv LGBTQIA + komunit a životě v Berlíně s polskou non-binary queer aktivistkou Magdo.

–––

Ztracený domov
režie: Juraj Mravec
Oliver a Matěj – dva slovenští zdravotníci, kteří se zapojili do boje proti ISIS v bitvě o Mosul. Oba opustili své rodiny, aby zachraňovali tisíce lidí, a to i ve chvíli, kdy se jim pod ruce dostane člen Islámského státu. Pocit sebejistoty však s každým vyhaslým životem střídá bezmocnost. Svědkem smrti tisíce mužů, žen i dětí se ale stává i sám režisér. Díky tomu, že svůj dokument natáčel sám, se divák stává účastníkem bojů, ale i snah civilistů uprchnout z válečné zóny za lepším životem.

Host: Michaela Guldanová

Jakým výzvám čelí humanitární pracovník v první linii válečných konfliktů? Michaela zažila život v Afghánistánu, Iráku, Libanonu i na srbsko-chorvatských a řecko-makedonských hranicích při migraci uprchlíku z válečných zón do Evropy v roce 2015. Čemu všemu je vystavena při své každodenní práci?

–––

Naše malé Polsko
režie: Matěj Bobřík
Každý rok Tokijská univerzita přijme několik studentů na obor polských studií. Prestižní příležitost otevírá patnácti mladým lidem možnost naučit se jazyk a porozumět polské historii. Ve druhém ročníku má skupina za úkol secvičit divadelní hru na téma legendy Pan Twardowski. Obavy z náročnosti vystoupení vyvolají debaty o tom, jaké budou mít studenti pracovní uplatnění, a odhalují strach z budoucnosti. Protože kdo by chtěl dopadnout jako tělo bez duše, jezdící každé ráno vlakem do zaměstnání?

Host: Maciej Ruczaj

Ředitel Polského kulturního institutu v Praze hovoří o rozdílech mezi Čechy a Poláky, specifikách polské kultury a jejím šíření v zahraničí.

–––

 

FILM INN ONLINE ECHOES

 

–––

Partners:
BOILER /SK/
ELF PICTURES /HU/
ENDORFINA STUDIO /PL, DE/

Supported by:
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.