ELBE DOCK 2021: nominace a poroty

O Ceně Pavla Kouteckého pro nejlepší celovečerní i krátkometrážní dokument rozhodne porota ve složení prozaička Veronika Bendová, scenárista a dramaturg Ivan Arsenjev, litoměřická kulturní buditelka Hana Galiová, herec Lukáš Černoch a fotograf a pedagog Aleš Loziak.

V soutěži celovečerních dokumentů se představí portrét malíře a fotografa Jana Jedličky (Stopy krajiny, režie Petr Záruba), objevný portrét Jana Švankmajera, který se jako tvůrce publicity jinak straní (Alchymická pec, režie Adam Oľha a Jan Daňhel) či dokument sledující cestu bývalého horníka za novou profesí (Nová šichta, režie Jindřich Andrš). V soutěži se představí i další silný debut Vlci na hranicích (Martin Páv) a též videodeník Bílá na bílé, v němž Viera Čákanyová doplňuje svůj úspěšný film FREM.

Do selekce krátkých filmů byly vybrány stylově i tematicky rozkročené snímky Pripyat Piano (Eliška Cílková), Vevnitř (Viktorie Štěpánová), Holoseč (Mikoláš Arsenjev), Zábradlí (Barbora Sommersová) a Paní Šťastná (Nikola Klinger).

O filmech v soutěži ELBE DOCK, která spojuje hraná i dokumentární díla, zasednou umělecká ředitelka Festivalu krátkých filmů v Hamburku a někdejší šéfka sekce krátkých filmů na Berlinale Maike Mia Höhne, ředitelka NUFF (Skandinávského festivalu filmů pro mládež) a zakladatelka festivalu současných umění Open Out Marion Bouvier a kurátorka a šéfka festivalu Begehungen Luise Grudzinski.

Šestice celovečerních filmů nabízí rozptyl od dokumentů o fotbalovém týmu migrantů či ztrátě zraku, přes hrané filmy po experimentální hybrid. Soutěžit bude též deset krátkých filmů ze Švýcarska, Německa, Polska i Česka, i zde se vedle sebe představí filmy hrané i dokumentární.

Ceny budou uděleny v sobotu 2. října.