Česko-německé turné krátkých filmů FEINKOŠT se vrací

Již 12. ročník přehlídky nejnovější krátkometrážní tvorby z Česka a Německa FEINKOŠT odstartoval. Diváci mohli pásmo zhlédnou 3. října na předpremiéře v rámci 4. Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK v Ústí nad Labem. Česká premiéra se uskuteční 7. října v pražské Kasárně Karlín a německá o den později v Drážďanech v rámci Dnů české a německé kultury. Pestrá mozaika témat a stylů umělecky rámuje události minulého roku, aktuální společenská témata a přináší osobní příběhy a nové perspektivy očima českých a německých tvůrců.

“Jsme velmi rádi, že byl i v roce 2021 projekt FEINKOŠT podpořen z různých fondů a my tak můžeme prostřednictvím tohoto turné představit českému a německému publiku aktuální krátkometrážní tvorbu z obou zemí,” říká Barbora Brnická, výkonná ředitelka německé části Mezinárodního dokumentárního festivalu ELBE DOCK, který je od roku 2020 partnerem projektu.

Mezi filmy, na které se diváci mohou v letošním pásmu těšit, patří například snímek Barbory Sommers Zábradlí, který získal v rámci Ceny Pavla Kouteckého 2021 zvláštní uznání. Mimo něj se součástí letošního turné stal také film Vevnitř Viktorie Štěpánové, snímek Nikoly Klingera Paní Šťastná, animovaný dokument Přišel přes moře Jonase Riemera, experimentální snímek 27 kroků Andrey Schramm, experimentální dokument Daniela Theilera Top Down Memory, analogový snímek Ondřeje Piláta Johana a dokument Sandále režisérky Hannah Jandl. „Ukázalo se, že letošní ročník je svěží a někdy i iritující, ale v každém případě se jedná o zajímavou sondu do různých světů, které nás obklopují, aniž bychom si toho všimli,” hodnotí dramaturgii již 12. ročníku FEINKOŠTu Jana Černik z asociace AG Kurzfilm, která putující projekt koordinuje na německé straně.

V minulosti mohli diváci díky projektu vidět například snímek Nory Štrbové M E Z E R Y, který byl loni oceněn Cenou Pavla Kouteckého za Nejlepší český krátkometrážní dokumentární debut a Cenou české filmové kritiky za nejlepší krátký film roku 2020. Pásmo FEINKOŠT v minulosti také představilo studentský film Happy End, který se dostal na shortlist nominovaných filmů na cenu Oscar nebo film Furiant, který se objevil jako první český krátký film na festivalu nezávislých filmů Sundance. Za úspěšný výběr stojí například také dystopické drama Sog od Jonathana Schwenka, které získalo na prestižním mezinárodním festivalu animovaných filmů v Annecy jednu z hlavních cen CRISTAL FOR A GRADUATION FILM nebo animovaný dokument Kaputt od Volkera Schlechtera a Alexandra Lahla oceněný hned na třech významných festivalech ve Stuttgartu, Záhřebu a na Sundance.

Aktuální informace o projekcích FEINKOŠTu budou zveřejňovány na www.feinkost.cz.

Trailer pásma si můžete prohlédnout níže:

 

 

Projekt FEINKOŠT je podpořen Státním fondem kinematografie, Česko-německým fondem budoucnosti, společností German Films, Landesdirektion Sachsen a Euroregionem Elbe/Labe. Partnerem akce jsou Česko-německé dny kultury a DOK Leipzig. Tradičním sponzorem je Budějovický Budvar.