POROTCI Cen festivalu

Středoevropské celovečerní dokumentární debuty

Petr Horký

Vystudoval žurnalistiku v Praze a fotografii v Londýně, poté pracoval jako novinář v redakcích různých novin a časopisů. Strávil rok jako blogger na cestách po Asii. Momentálně píše pro týdeník Respekt. V roce 2017 režíroval dokumentární film ŠVÉD V ŽIGULÍKU, který byl nominovaný na Českého lva v kategorii Nejlepší český dokumentární film a získal Cenu Pavla Kouteckého v rámci loňského ročníku ELBE DOCK.

Csaba Bollók

Režisér a scenárista absolvoval filmovou a televizní režii na Akademii divadelního a filmového umění v Budapešti. Jeho krátké snímky, které natočil ve spolupráci s legendárním Studiem Bély Balázse, získaly řadu ocenění v zahraničí. Jeho celovečerní film ISČINA CESTA byl prezentován na více než sedmdesáti festivalech a dostal přes dvacet ocenění.

Ágnes Horváth-Szabó

Vystudovala právo, kulturní management a film. V roce 2011 debutovala jako producentka krátkým filmem FOREST od Gyorgyho Mor Karpatiho, který měl premiéru v soutěži krátkých filmů na Berlinale. Jejím debutem v roli hlavní producentky je celovečerní dokumentární film Laszla Csuji DEVÍTIMĚSÍČNÍ VÁLKA, který získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Sarajevu v roce 2018.

 

Cena Pavla Kouteckého

žena Filmového kritika

Narodila se v srpnu 1984 v malé východočeské obci do rodiny funkcionářů sboru dobrovolných hasičů. Vystřídala pozice uklízečky v nemocnici, prodavačky v bufetu a průvodkyně dělostřelecké tvrze. Umí upéct chleba a podojit kozu. Největší pozornost si však zasloužil její blog, kde pravidelně s nadsázkou glosuje život s filmovým kritikem. Letos byla nominována na Magnesia blog roku.

 

Marek Kráľovský

Absolvoval studium na Katedře střihové tvorby na VŠMU v Bratislavě. Po ukončení studií ho požádali režiséři Agnieszka Holland a Kasia Adamik o sestříhání filmu JÁNOŠÍK: PRAVDIVÝ PŘÍBĚH. Následně pokračoval v práci na několika oceněných dokumentech, animacích, hraných filmech a reklamách. Za střih hraných filmů ČISTIČ (2016) a ČÁRA (2018) získal slovenskou národní cenu Slnko v sieti.

 

Richard Loskot

Umělec s výraznou citlivostí vůči architektonickým a sociálním vlastnostem prostředí. Jeho instalace glosují současný technicistní svět a obracejí se k otázkám našeho bytí v tomto světě. Uplatňují se v nich základní témata, která definují lidskou zkušenost – světlo, slunce, čas, příroda, voda, růst. Konfrontuje v nich reálný a technický prostor, nechce je však vzájemně vylučovat, ale poukázat na jejich spojitost. Byl dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let a v současnosti je uměleckým ředitelem Signal Festivalu.

 

Tereza Bonaventurová

Vystudovala fotografii na Fakultě umění a designu UJEP. Ve svých fotografiích často konfrontuje starou i novou architekturu, ale i místa, která svojí nesourodostí působí nepatřičně, až neskutečně. Věnuje se tak především reflexi veřejného prostoru, bizarním situacím v architektuře a urbanismu či alternativnímu zobrazení známých turistických destinací. V současné době je kurátorkou Galerie Fotografic.