#PRAHA

Butterfly Vision

#debut #hraný film
 
původní název: Bachennya metelyka
režie: Maksym Nakonechnyi
země: Ukrajina, Česko, Chorvatsko, Švédsko
rok: 2022
délka: 107 min
jazyk: ukrajinsky + české titulky
 
Kruté zacházení jí způsobilo trauma, přepadávající ji v mučivých snech. Jako expertka na vzdušný průzkum viděla dění na frontě z perspektivy dronu – jako manželka v civilu nyní podobně distancovaně vnímá celý okolní svět. Bohatství citů vystřídala bezradnost, lidskost nahradilo strojové chování. Jenže když toužíte jen dál žít svůj život, nemusí být ptačí perspektiva tou nejlepší. Debut Maksyma Nakonečného vypráví příběh tápající ženy, která sveřepě odmítá roli oběti, a citlivě se táže, jak tísnivá může být existence ve společnosti sužované válkou.
 
Maksym Nakonechnyi
Bakalářský titul v oboru filmová režie získal roku 2012 na Kyjevské národní univerzitě divadla, filmu a televize Karpenko-Kary. Butterfly Vision je jeho celovečerní debut.
 
PO FILMU BUDE NÁSLEDOVAT DISKUZE.
 
 
Hostka: Johanna Nejedlová
Johanna Nejedlová se věnuje prevenci sexuálního násilí a obtěžování. Stála u zrodu organizace Konsent, která šíří osvětu o tom, co je sexuální násilí a jak k němu přistupovat skrze workshopy na základních i středních školách, ale i třeba barech a ve firmách. Za svou práci získala v roce 2019 cenu Women of Europe, na kterou byly nominovány mimo jiné i Greta Thunberg nebo Síona Cahill. Kromě toho byla v roce 2020 časopisem Forbes zařazena do žebříčku 30 pod 30. Americký srever Bitch Media ji zařadil na seznam 50 nejdůležitějších postav femninismu roku 2020. Johanna působí také jako publicistka a píše pro stanici Český rozhlas Wave, Heroine nebo A2larm.
 
Host: prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D.
Prof. MUDr. Jan Vevera, Ph.D. vystudoval 1. LF UK v Praze a absolvoval postdoktorandský výzkum na University of California, Berkeley. Ve svém výzkumu se věnuje neurobiologii násilí, jeho příčinám, důsledkům a možnostem terapie. Od r. 2007 pracoval v Armádě ČR, rok strávil na misích v Afganistánu a do r. 2019 byl hlavním odborníkem AČR pro obor psychiatrie. Pracoval také v nevládních organizacích jako dobrovolník v Nemocnici matky Teresy v Kalkatě a pro Člověka v Tísni v Kosovu. Od r. 2017 je přednostou Psychiatrické kliniky LF a FN Plzeň.Irena pracuje jako vedoucí advocacy v Amnesty International Česká republika. Zaměřuje se především na témata jako jsou práva žen, sexuální násilí, vývoz zbraní a mezinárodní advokační mechanismy. Před Amnesty pracovala v parlamentu ve Spojeném království a v Institute for Policy and Engagement na University of Nottingham.
 
 
Cena: 150 Kč
 
KOUPIT VSTUPENKU

Čas

Středa 13. 9. 2023 19:30
Délka trvání: 120 min

ZPĚT NA PROGRAM