#DRÁŽĎANY

Krátké filmy nominované na Cenu ELBE DOCK – blok II.

Rondo (2022, r. Katharina Rivilis)
„Všechno skončí tak, jak to začalo.“ Zoé se během pobytu u Baltského moře, kde jí dělá společnost její přítel Lars, dostává do spirály vzpomínek. Zážitky z dovolené, kterou na stejném místě v minulosti strávila se svým bývalým partnerem Robertem, začínají samovolně ožívat s nebývalou intenzitou. Pohledy, situace či jen obyčejná slova evokují obrazy dávných chvil a postupně dostávají čím dál jasnější obrysy. Jejich znovuprožití je pro Zoé možná tou jedinou cestou, jak je nechat s klidným srdcem opět vyblednout.
 
Sestry (2021, r. Andrea Szelesová)
Animovaný příběh o jedinečnosti i těžkostech sourozeneckého pouta. Starší ze sester živoří uvízlá uprostřed pouště, neschopná se o sebe postarat. Ven z všudypřítomného písku vykukuje pouze její hlava a ruce. Aniž by existovala naděje, že se dívku podaří z jejího písečného zajetí vysvobodit, stává se péče o ni nespravedlivým údělem Mladší sestry. Do jaké míry se může jedinec vyvázat z obecně předpokládaného závazku, že bude svému sourozenci vždy oporou?
 
Pokoj (2021, r. Naomi Pacifique)
Ve filmu švýcarské režisérky Naomi Pacifique, která se zároveň zhostila i hlavní role, nahlížíme do pokoje, který je neuspořádaným, leč útulným vesmírem dvojice, jejichž společné noci se zdají být nekonečnými. Navzdory tomu, že se pár po bytě pohybuje beze studu z vlastní nahoty, tušíme, že uvnitř sebe Naomi s čímsi bojuje. Hrdinčina současná zádumčivost je stavěna do kontrastu s její nenucenou hravostí předškolního věku, kterou film zpřítomňuje za pomoci starých home-videí. Dokáže se Naomi napojit na svoje dřívější bezprostřední já?
 
Tenkrát v Izraeli (2021, r. Weronika Szyma)
Animovaný dokument ve formě cestovního deníku zachycuje výpravu polské režisérky Weroniky Szymy do Izraele. Její láska k muži z Palestiny v ní podněcuje touhu vyjádřit svůj světonázor a jasné stanovisko k tamnímu konfliktu. Po příjezdu do města Sderot, nacházejícího se poblíž pásma Gazy, je však její zjednodušené vidění okamžitě konfrontováno s mnohem složitější, každodenní realitou místních obyvatel.
 
Strážci (2021, r. Patrick Muroni)
Každý mejdan i každá letní láska musí jednou skončit. Nora oznámí svým kamarádům, že hodlá odejít, a partu tak čeká poslední společně strávený den. Zpočátku bezstarostně působící jízda dostává hořkosladký nádech, když se ukáže, že Léovi není Nořin odchod zdaleka tak lhostejný, jak by se mohlo zdát. Skutečnost, že po létě vždy přichází podzim, však neznamená, že musí být nutně pohřbena i šance zažít nespoutaná dobrodružství.

Konkrétní časy promítání najdeš ve festivalovém programu.

PROGRAM
ZPĚT NA PROGRAM